Praznik MITROVDAN je 8. novembra (26. okt.) i posvećen je MITRU, vedskom bogu Sunca. Pored MITRA postojala je MITRA, persijska boginja lju-bavi i srpsko vlastito žensko ime (Venera, Danica).
Sanskritsko MI u MITAR znači UČVRŠĆEN, UTE-MELJEN, FIKSIRAN [1]. Od korijena MI je MIT sa bliskim smislom: POSTAVLJENI STUP, GRANIČ-NIK, MEJNIK, MEĐAŠ [2]. Tako je nastalo ime MITAR, u sanskritu MITRA sa značenjem SUNCE:
a) MI > MIT > MITAR,
b) MI > MIT > MITRA.
Osim riječi MI i MIT u imenu MITAR je i riječ AR, u imenu MITRA je riječ RA. Sanskritsko ĀR znači HVALITI, SLAVITI [3]. Keltsko AR znači STRO-GOST; VISINA; KRALJ; BORBA, SJEČA, KRVO-PROLIĆE, MASAKRIRANJE; BRAZDANJE, PRO-BADANJE [4] i od ovog AR postalo je ime ARES, ime grčkog boga RATA, rimski MARS. Sumersko AR je SLAVA, SVJETLOST [5]:
“Ar, ili Ari, znači vatro-Sunce, na grčkom Ar-es, u Fenikiji i Judeji to je Ar, ‘vatra’ (Iar)….” [6]
“Riječi As (Ush) i Ar (Ur) obe znače sunce ili vatra ...” [7]
Sanskritsko RA u imenu MITRA znači VATRA, TOP-LOTA, LJUBAV, UŽITAK, DAVANJE, SJAJ, BLJESAK, ZLATO [8], u izvornom smislu SUNCE, jer RA je egipatski BOG SUNCA i RADOST naroda SARBA.
Tako MITAR znači UTEMELJENO SUNCE, UT-VRĐENO SUNCE, FIKSIRANO SUNCE, GRANI-ČNO SUNCE. Pošto je svaka granica, svaka međa određena i fiksirana MJERA, tako MITA u MITAR dobija dopunsko značenje MJERA, IZMJEREN [9]. Ta fiksirana mjera u kalendaru je MITROV DAN ili MITROVDAN, a MITAR je MJERAČ.
U starijim prevodima Novog zavjeta umjesto CA-RINIK Vuk Karadžić piše MITAR, jer MITAR na gra-nici sve MJERI I PREMJERAVA. MITAR je stari ikavski oblik od METAR, i to je dokaz da je riječ MITAR, za CARINIK, još sredinom 19. vijeka pos-tojala u srpskom jeziku (danas MITAR za CARINIK još postoji u izdanjima džepnih kalendara SPC, 6. nedjelja od Božića).
MITAR (carinik) je državni službenik granici između dvije države, a MITROVDAN je na granici između DVA VREMENA: između vremena prve jesenje tople i suve sezone do Mitrovdana i vremena hladne kišne sezone kasne jeseni iza Mitrovdana: „Mitrov danak ajdučki rastanak“ [10].
Prije dvjesta godina MITROVDAN je bio tačno u sred jeseni, dakle u prve dvije decenije 19. vijeka i vremena velikih revolucionarnih promjena i formi-ranja modernih država i modernog društva.
Ono što je važno je sljedeće: od podneva ILIN-DANA 2. avgusta (20. jula jul. kal.) do podneva MITROVDANA 8. novembra tačno je 98 dana. I gle:
a) √98 = 9,899494937 dana,
b) √9,899494937 = 3,146346284 = Pi sa tačnošću u dvije decimale. Tačna mjera sa Pi u pet decimala (3,14159) je 97,40876192 dana i to se uklapa u dužinu ILINDAN-MITROVDAN. Zašto ILINDAN? Za-to što je IL = EL = AL = VATRA, SUNCE.
Drugo staro srpsko ime MITROVO je DIMITRI, jer je RI istog značenja kao i RA [11] ( muška vlastita imena RASTO i RISTO su sinonimi). Ime DIMITRI izvedeno je od druge dvije sanskritske riječi: DI + MITRI, gdje DI znači SJATI, BLJEŠTATI [12]. Ovo DI može u sanskritu da znači i PROPADANJE, PROPAST [13] te DIMITRI može sa znači SJAJNI MJERAČ, ali i SJAJA PROPAST, SUNCA PRO-PAST.
Na srpski prehrišćanski vremenski svetac MIT-ROVDAN grčka Ortodoksna crkva je ubacila svog sveca sa imenom DEMETRIOS (grčki: Δημήτριος, latinski: Dēmḗtrios). Tu vidimo dvije riječi:
DE + METRIOS.
Govore da je grčko DEMETRIOS, od atičkog Δη-μήτηρ (latinski: Dēmḗtēr), ali je atičko DEMETER (Δημήτηρ) od starijeg dorskog DAMATER (grčki: Δαμάτηρ; latinski: Dāmā́tēr), staro ime boginje sa imenom DAMATER, ilirska DAMA. Keltsko DA znači LIJEPA; SJAJNA [14], a MATER je MATER: DAMATER je LIJEPA, SJAJNA MATER, MATER KOJA DAJE: DA MATER. METER (µήτηρ) u DE-METER (Δημήτηρ) je MATER [15], Dakle, DE-METRIOS nije od dorskog DAMATER niti od ati-čkog DEMETER, jer DEMETRIOS je MUŠKO, nije MATER.
Grčko DE (Δη, δη) [16] isto je latinsko DE koje u DEFORMISATI znači POKAVRITI FORMU, RAZ-VALITI. Da ukrili značenje riječi μήτριος, (MΗT-PIOΣ), Grci su starogrčko μήτριος u novogrčkom zamijenili sa μέτριος (METPIOΣ) tj. umjesto staro-grčog ή (H, eta) pišu έ (E, epsilon), iako značenje ostaje isto: U MJERI, ODMJEREN [17], te grčko DEMETRIOS (Δημήτριος) znači NIJE U MJERI, POREMEĆEN, RAŠTIMAN i odnosi se na PA-DAJUĆE SUNCE. Tako je za vjernike laike SV. DIMITRIJE rimski vojnik i hrićšanski svetac za koga se vjeruje da je živio početkom 4. vijeka, a iza njega je ukriven klut MITRE, čiji je prvosveštenik početkom 4. vijeka bio rimski car Konstantin Veliki.