Otkupljen u Nirmbergu (Nünberg), na području bivše Velike Moravije, bronzani krst gotskog stila dimenzija oko 9 x 5 cm, ukrašen je solarnim simbolima u šematskom prikazu godišnjih doba (današnja Njemačka, 4-8. vijek).
Godina sa godišnjim dobima, dva solsticija i dva ekvinocija.
Druga strana krsta sa natpisom.
Natpis iznag glave antropomorfnog lika sa isplaženim jezikom.
Otkupljen u Nirmbergu (Nünberg) bronzani krst got-skog stila dimenzija oko 9 x 5 cm, ukrašen je so-larnim simbolima u šematskom prikazu godišnjih doba (današnja Njemačka, 4-8. vijek).
Na drugoj strani krsta je antropomorfni lik sa bra-dom i isplaženim jezikom, a iznad je kratki natpis.
"U početku stvori Bog nebo i zemlju." (Postanak 1,1)
U Septuaginti POČETAK je ARHI (grčki: ἀρχῇ) i ka-ko počinje Petoknjižje Starog zavjeta, tako počinje i Jovanovo jevanđelje Novog zavjeta:
“U početku bješe riječ, i riječ bješe u Boga, i Bog bješe riječ. Ona bješe u početku u Boga. Sve je kroz nju postalo, i bez nje ništa nije postalo što je postalo. U njoj bješe život, i život bješe svjetlost ljudima. I svjetlost se svijetli u tami, i tama ga ne obuze.” (Jovan, 1, 1-5)
I kod Jovana POČETAK je ἀρχῇ, ali to izvorno ne znači POČETAK, jer grčko ἀρχῇ (ἀρχὴ) prevode još kao ORIGINAL, KRAJNJI, NAJDALJI; PRVI; NA-ČELO; UZROK; GLAVA; VLAST; OBLAST; MOĆ; KOMANDA; CARSTVO; POGLAVARSTVO; OD VJEČNOSTI [1].
Natpis počinje slovom H koje je ovdje skraćenica za nordijsko HELIG, anglosaksonsko HĀLIG, gotsko HEILAG, njemačko HEILIG sa značenjem SJAJAN, ČIST, SVET [2]. Galsko HEIL je SUNCE, DAVALAC [3]. Nakon slova H je tačka koja skraćenicu SVETI odvaja od riječi ARHI, ARH(E)S ili ARHO (?) (grčki: ἀρχῇ) sa značenjem VOĐA, ČELNIK, VLADAR.
Bradati lik sa oreolom je u molitvenom položaju podignutih ruku. Ruke u tom položaju označavaju podne ljetnog solsticija, ravnotežu između proljeća i ljeta, balans između šest mjeseci istočnog i šest mjeseci zapadnog neba, najvišu centralnu tačku u kojoj je Bog, oličen u Suncu, na svom svjetlosnom prestolu u najvišoj tački zenita. Pored ruku na prečki krsta su po četiri koncentrična kruga kao simbolima četiri nebeska vremana, četiri godišnja doba sa dr-vetom života.
Da se ne radi o hrišćanskom svecu dokaz su njegova otvorena usta sa isplaženim jezikom, dakle je ovo antropomorfni prikaz ljetnog solarnog bo-žanstva isplaženog jezika. Po stilu krsta i solarnim simbolima ovo je ili paganski ili arijanski krst.
Fotografije: Goran Cekić
..............................
[1] John Groves, A Greek and English Dictionary; Boston: Hilliard, Gray and Company, 1836, p. 92.
[2] Walter William Skeat, An Etymological Dictionary of the English Language; Oxford: The Clarendon Press, 1879-188, p. 257.
[3] Jean-Baptiste Bullet, Mémoires Sur La Langue Celtique, Tome III; Besançon: Claudi-Joseph Daclin, 1759, p. 12.
No comments:
Post a Comment