Geometrija osnove kuće Lepenskog vira.
Zodijacki krug u kome je Sunce nebeska soh i pupak života.
Geometrija vremena godine i Sunčeve ekliptike (slike uvećaj klikom).
Po nacrtu osnove kuće Lepensko vira na karti neba urađen je nacrt vremena godine i Sunčeve putanje (ekliptike). Sve je isto, samo što su bazni uglovi uspona različiti: ugao uspona kuće Lepenskog vira je 60°, dok je ugao uspona na šemi godine 70,04919299°.
Osa kuće Lepenskog vira na karti neba je linija nebeskog ekvatora (0°). Na početku i na kraju linije nebeskog ekvatora je tačka proljetnog ekvinocija na prvi dan proljeća (Vernal Equinox).
Od prvog dana proljeća Sunce se kroz proljeće (Spring) penje zelenom krivuljom do ljetnog solsticija na prvi dan ljeta (Sumer Solstice), a odatle kroz ljeto (Sumer) počinje da se spušta ka nebeskom ekvatoru i prvom danu jeseni na jesenji ekvinocij (Autumnal Equinox).
Kroz vrijeme jeseni Sunce ide ka prvom danu zime (Winter Solstice), odakle se opet penje ka proljetnom ekvinociju (Vernal Equinox).
Na crtežu kuće Lepenskog vira strelicom je obilježeno mjesto žrtvenika (nebeska soha, pupak života). Na šemi godine ta tačka obilježena je krugom u mjestu presjeka ekvatora sa vertikalnom linijom 8h (tačka između osmog i devetog kvadrata brojeći s desna).
Zemlja u svojoj rotaciji oko Sunca.
U bukvalnom smislu nebeska soha kao nosač kuće Zemljinog vremena ("žrtvenik") je Sunce koje svojom gravitacijom drži Zemlju u njenoj neprekidnoj rotaciji oko Sunca.
Freska iz crkve u Gruziji (17. vijek, crkva Svetitskhoveli, Mtskheta, Gruzija). Vertikalna linija koja spaja Sunce (istok) i Mjesec (zapad) je nebeski ekvator. Centralna tačka ove freske se pupak Isusa Hrista.
No comments:
Post a Comment