Thursday, May 21, 2015

JOŠ MALO O BRIGIMA

 
       Brigi su stanovnici brigova (bregova, brda), dakle su Brigđani, tj. Brđani. Postojbina Briga je Brigija, a to je kasniji Helm, tj. Balkan. Brigi su oni što su im Egipćani (po Herodotu) priznali da su najstariji narod na svijetu.
       Od Briga su se izrodili Kimbri, tj. Simbri, tj. Sirbi, tj. Serbi. Dio Kimbra dugo je držao ime svojih predaka pod imenom Briganti za koje Strabo kaže da su dio alpskog keltskog plemena Vindelića. Ime francuske pokrajine Burgundija znači isto kao i Brigija. Naselili su Brigi i Englesku, a Ptolomej piše da ih je bilo i u Irskoj. Kao uspomenu na drevnu zemlju Brigiju Kimbri su imali boginju Brigantiju, boginju pobjede.
       Ovdje ćemo se malo zabaviti nekim zabilježenim i sačuvanim riječima drevnih Briga:
BEKOS (en. “bread") je KRUH, HLJEB
BEKOS se peče u BEKARI, tj. u PEKARI (B > P).
KRUH se peče ispod BEKE, tj. PEKE (B > P): PEKA je SAČ, a Krajišnici SAČ zovu PEKA. Tako je vremenom kod potomaka Briga riječ BEKOS dobila prošireno značenje na sve što se peče, jer je BEKTI (BEK-TI) dalo PEKTI, a PEKTI je dalo PEĆI. Tako je i BEKA postala PEKA.
       Brigijski korijen BER- (en. “to bear”) sa značenjem NOSITI sačuvan je u srbskoj riječi BERI (NABERI).
Brigijsko BRATER (en. “brother”) je BRAT, BRATO.
Brigijsko BREIT (en. “break”, “crack’) je preko BREITI dalo srbsko PREBITI.
Brigijsko EZIS (en. hedgehod) je srbsko JEZ. Pogledajmo: NA-J- EZIS > NAJEŽIŠ.
Brigijsko GORDION (en. “town”) je GRAD. Šta u suštini znači brigijsko GORDION? Kad je čovjek GORD, on ide sa visoko uzdignutom glavom i visoko uzdignutim egom svoga JA. Iz toga vidimo da je značenje riječi GORDION imenovanje visine: VISINA brda na kojem se nalazi gradi i VISINA bedema tog grada.
       Korijen GOR- je i u srbskoj riječi GORA, a GORA je VIS, zar ne? Evo i ovaj primjer koji Petar Skok navodi u svom Etimologijskom rječniku: “grad m (Vuk), ie., baltoslav., sveslav. i praslav. *gordz…”
Vidite: Skok pretpostavlja da je rijec GRAD nastala od sveslovenskog i praslovenskog GORDZ. Ma nije tačno: nastala je od brigijskog GORD što i danas kod Srba znači isto: GORD (VISOK, samim ti je ČVRST, JAK, SILAN).
       Brigijsko KNAIKA (en. “woman”) je današnje srbsko SNAJKA.
Brigijsko MATAR je srbsko MATER.
Brigijsko ZAMELOS, ZAMELON (en. “human being”, “mortal”) je SMRTNIK, ROB, ono što se ZAMEĆE metlom ili lopatom, sto se otpisalo, ZAMELO.
Brigijsko BELTE je dalo današnju srbsko BLATO.
Brigijsko GERME (en. “warm”) što znači TOPLO i danas je kod Srba GERMA, jer GERMA daje tolpotu za vrenje kvasa.
Brigijsko KAKON je srbska riječ KAKA, a KAKA je sve što ne valja da se dira.
Brigijsko DAKET (en. “does”, “causes”) što znači NE, NEMOJ, IZAZOV, UZROK nastalo je od dvije riječi: DAK-KET. Sa prijedlogom NA korijen DAK- dao je NADAKET, pa NATAKET (NATAKNUT).
       Sa prijedlogom NA i riječju DAKETITI (od NA-DAK-KETITI) nastalo je NADAKLETITI što je dalo NATAKLEČITI. To je kad se neko za nas zakači da ga se ne možemo šale otresti, jer KET (KETITI) znači "stalno biti na jednom mjestu".
       Brigijsko BALAIOS (en. “large”) znači Velik, a to je srbsko BALVAN jer je VELIK, a sve je od BAL = BEL = BOG.
............................
Frigijske kape nosile su i Amazonke, ali su dugo ostale i dio ženske narodne nošnje kod Srba, ali pomodarstvo i dušmanska propaganda učiniše svoje i zaboravi se frigijska kappa (strana 41-44):
https://books.google.ca/books?id=7z2hBQAAQBAJ&pg=PA228&lpg=PA228&dq=Panaija+%28koljivo%29&source=bl&ots=IbTmGDg6k0&sig=JdrmfSGu3wln8vu-drXspxnu4Xc&hl=en&sa=X&ei=jDJMVe-SDYiSyASKzIHQBg&ved=0CCEQ6AEwATge#v=onepage&q=Panaija%20(koljivo)&f=false

No comments: