Sunday, March 15, 2015

KAD JE SUNCE BILO BOG I PREMALEĆE

     Stara srbska narodna riječ za proljeće bijašpremaleće. Vidimo da je to složenica od dvije riječi: prema leće. Prva riječ prema je prijedlog za mjesto, a druga je imenica leće. Otkud  potiče riječ leći šta znači?

Vrste leće

      Na slici iznad je leća (Lens culinaris, lat.), biljka iz porodice manunarki. Postoje takođe riječ leća koja označava stakleno sočivo (opet oblikom slično biljki soji, a so je bilo jedno od sarmatskih imena Sunca). 

Staklene lece.
  
      Postoji i srbska riječ lek (ikavski: lik, ijekavski: lijek). Lek se daje bolesniku za ozdravljenje. Od korijena lek- metatezom je postala imenica leska (liska, lijeska), a šuma se zvala les.
 
Lech
 
     Mitski predak nekih slovenskih naroda je Leh, poznat i pod imenima Lec (Lec), Leća (Lecha), Lek (Lekh), Leka (Lekha), Leć (Lech). Poljaci ga zovu imenima Lestko, Leszko, Lestek Lechosław. I kod Srba postojalo je vlastito licno ime Leka (Leka Kapetan iz epskih nar. pjesama).      Otkud riječ  leća, otkud ime Leka? Ogdovor na ovo pitanje daje nam sakskrit, jer sanskritsko lekha znač božanstvo, Bog.
       Pošto je lek ujedno i zdravlje,  ime mu dolazi od sanskritskog lekha, što znači božansko, Bog, jer Bog je zdravlje i daje zdravlje.
      Kad je Sunce bilo Bog, biljka leća svojom pravilnim kružnim oblikom i bojom dobila je ime po obliku Sunca Boga. Za ishranu je leća služila ljudima još u neolitu, a neke današnje neznalice  tvrde da je ime dobila po staklenoj leći koja je u optici poznata tek u novijoj istoriji.  Staklena leća je za vid, što je opet povezano sa Sunčevom svjetlošću. Vuk je među Srbima Kosova zabilježio riječ  leće u značenju zućkasta pjega, što opet podsjeća na Sunce koje je bilo Bog. 
      Šta je dakle značenje riječi leće u riječi premaleće? To je dio vremena godine prema Bogu, tj.  usmjeravanje okoline (prirode) prema Suncu Bogu.

No comments: